פרפור פרוזדורים - Atrial Fibrillation - J MEDICAL Odoro Integration Test

פרפור פרוזדורים – Atrial Fibrillation

פרפור פרוזדורים היא הפרעת הקצב הנפוצה ביותר, כשהשכיחות עולה ככל שהגיל עולה וככל שקיימת תחלואה נלווית. על פי הערכות, אחד מתוך 4 אנשים בוגרים יפתח פרפור פרוזדורים במהלך חייו. בזמן פרפור, פרוזדורי הלב נעים בקצב לא סדיר ואינם מתכווצים.
פעימות מהירות ובלתי סדירות אלה של הפרוזדורים משפיעות על זרימת הדם בלב, ויוצרות דופק לא סדיר ולעתים אף תחושה של דפיקות בחזה.
מאת ד"ר אודי חורין

התסמינים השכיחים ביותר שמופיעים במהלך אירוע של פרפור פרוזדורים כוללים:

  • דפיקות לב (פעימות לב לא סדירות או מואצות)
  • דופק לא סדיר
  • קוצר נשימה
  • חולשה
  • עייפות
  • סחרחורת/סחרור
  • התעלפויות וכאב בחזה.

כיצד מאבחנים פרפור פרוזדורים?

ניתן לאבחן פרפור פרוזדורים באמצעות בדיקת אק"ג (אלקטרוקרדיוגרם), הבודקת את הפעילות החשמלית של הלב. אם פרפור הפרוזדורים לא מתרחש באופן קבוע, אפשר להשתמש במכשיר הולטר לניטור ממושך יותר. 

הגישה הטיפולית בפרפור פרוזדורים

הטיפול בפרפור פרוזדורים מורכב משלושה רבדים:

1. מניעת היווצרות קרישי דם העלולים להישלח כתסחיפים למקומות שונים בגוף. בפרוזדור השמאלי נמצא מבנה אנטומי דמוי כיס צדדי שנקרא ה"אוזנית", ובהיעדר כיווץ נוצרים בחלל זה קרישי דם שיכולים להיסחף למוח ולגרום לשבץ מוחי. הטיפול היעיל ביותר למניעת תסחיפים הוא שימוש בתרופות נוגדות קרישה (NOAC). למטופלים שמסיבות רפואיות יש סיכון במתן נוגדי קרישה, מוצעת סגירת האוזנית בצנתור. בעזרת הדמיות של CT ובעזרת הנחיה בזמן אמת של אקו לבבי – ניתן למקם בצנתור התקן הסוגר את חלל האוזנית, בשבועות לאחר ההשתלה הגוף יוצר שכבת ציפוי טבעית ואוטם באופן סופי את האזור, החל משלב זה המטופל אינו נזקק עוד לנוגדי קרישה.


2. האטת קצב הלב בזמן הפרפור- Rate Control . כדי לבצע בקרה של קצב הלב (Rate Control) מוצעות למטופלים תרופות מרשם המאטות את ההולכה מן העלייה לחדר דרך צומת ה AV node. מטרת התרופות היא להגיע לדופק במנוחה מתחת ל-80 ובמאמץ לדופק של 110 עד 120 פעימות בדקה. לרוב משפרת האטת הדופק את הרגשתו של החולה.


3. היפוך הפרפור והחזרת החולה לקצב סינוס תקין – Rhythm Control החזרת קצב הסינוס ושמירה עליו היא פעולה לא-פולשנית שניתנת לביצוע באמצעות תרופות או על ידי מכת חשמל (Electrical Cardioversion ) הניתנת לחולה המפרפר. 

חשוב לדעת כי שמירת קצב סינוס לאחר ההיפוך, דורשת טיפול תרופתי קבוע או ביצוע צריבה.


אבלציה (צריבה) בצנתור לשמירת קצב סינוס

צריבה זו פעולה המיועדת לחולים עם אירועים חוזרים של פרפור וכישלון של הטיפול התרופתי. זהו הליך שמטרתו נטרול האזורים הקטנטנים ברקמת הלב היוצרים אותות חשמליים לא תקינים וגורמים לפרפור פרוזדורים. ההליך מבוצע על-ידי החדרת צינורות מיוחדים (קטטרים) דרך וריד במפשעה אל הלב דרך מערכת כלי הדם. אחרי שהצנתר מגיע לתוך הלב, מועברים גלי רדיו חזקים לקצה הצנתר, שמונח על הדופן הפנימית של הפרוזדור, במטרה לנטרל (לבצע אבלציה) את האזורים הקטנטנים של רקמת הלב הפגומה ובכך למנוע היווצרות של אירועי פרפור פרוזדורים בעתיד. שיעור ההצלחה תלוי בסוג הפרפור (כרוני או התקפי) ובסוגי האנרגיה השונים בהם משתמשים לצריבה. 

לסיכום- פרפור פרוזדורים הוא מצב שכיח, המתבטא בדופק מהיר ולא סדיר. לרוב הוא אינו מסוכן בפני עצמו, אולם, ישנם סיבוכים אפשריים המתלווים לכך ומסיבה זו חשוב מאוד לקבל טיפול רפואי. החדשות הטובות הן שההתקדמות ברפואה מאפשרת לטפל בפרפור פרוזדורים ביעילות.

לקביעת פגישה

או להשארת פרטים

מרכז רפואי תל אביב
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

מרכז רפואי פתח תקווה
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

מרכז רפואי רעננה
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

מרכז רפואי בסר 4
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

מרכז רפואי רמת השרון
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

השכרת מרפאות
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​