הפרעות בקצב הלב - J MEDICAL Odoro Integration Test

הפרעות בקצב הלב

שריר הלב עובד ללא הפסקה, בכל פעימה הוא עובר התכווצות והרפיה אשר מאפשרים את זרימת הדם בגופנו. פעילות זו נשלטת על ידי מערכת חשמלית עצמאית שתפקידה לדאוג לגירוי חשמלי סדיר ולהוליך אותו ממקום למקום בתוך הלב. המערכת החשמלית הזו מושפעת ממערכת העצבים המרכזית האוטונומית (שאינה בשליטה רצונית), המווסתת את קצב הלב בהתאם לצרכי הגוף. קצב הלב התקין בזמן מנוחה הוא 60 – 100 פעימות לדקה. הפרעות בקצב הלב עלולות להתרחש כאשר המערכת החשמלית משתבשת וקצב הלב עשוי להיות איטי מדי (ברדיקרדיה) או מהיר מדי (טכיקרדיה).

צפו בד"ר אודי חורין מסביר על טיפול בהפרעות קצב הלב מתוך התכנית סטטוסקופ

האטה בקצב הלב – Bradycardia

מחלה בבלוטת הסינוס – Sinus node dysfunction

בלוטת הסינוס משמשת כקוצב הלב הטבעי שלנו אשר מכתיב את הדופק שלנו. כאשר הבלוטה שולחת גירויים חשמליים בתדירות נמוכה מדי קצב הלב יורד מאוד, תופעה שעשויה לגרום לחולשה קיצונית, עייפות, אי סבילות למאמץ ואף לאיבוד הכרה.

מחלה במערכת ההולכה

במהלך פיזיולוגי תקין, הגירויים החשמליים אשר יוצאים מבלוטת הסינוס, עוברים מכיוון הפרוזדורים לכיוון החדרים דרך קשרית בשם AV node וצרור ההולכה ע"ש His. כאשר קיימת מחלה במערכת ההולכה, עשויה להתפתח האטה או חסימה של הגירוי החשמלי בין הפרוזדורים והחדרים, וכתוצאה מכך קצב לב איטי והתכווצות איטית של החדרים על אף שקצב הפרוזדורים תקין.

איך מטפלים בברדיקרדיה?

ניתן לווסת את קצב הלב באופן זמני על ידי תרופות או על ידי קוצב זמני, אולם הטיפול הקבוע היחיד המתאים למצבים שבהם קצב הלב איטי הוא השתלת קוצב לב. קוצב הלב מנטר את קצב הלב ובמידה והדופק נמוך מהערך שהוגדר, קוצב הלב יכנס לפעולה וייקצב את הפרוזדורים או החדרים בהתאם לצורך.


הפרעות קצב מהירות – Tachycardia

הפרעות קצב מהירות מחולקות לשתי קטגוריות עיקריות: טכיקרדיות על-חדריות, שהמקור להן נמצא באחת העליות, וטכיקרדיות חדריות, בהן המקור להפרעת הקצב נמצא באחד מהחדרים.

טכיקרדיות על-חדריות

פרפור עליות (Atrial Fibrillation): – זוהי הפרעת הקצב השכיחה ביותר. מדורי הלב העליונים (הפרוזדורים) פועמים במהירות ובצורה בלתי מבוקרת (פרפור) כתוצאה ממספר רב של מוקדים ומעגלים חשמליים השולחים גירויים חשמליים מהירים .הפעימות המהירות והבלתי סדירות משפיעות על זרימת הדם בלב, ויוצרות דופק לא סדיר ולעתים אף תחושה של דפיקות בחזה.

רפרוף עליות (Atrial Flutter): מצב שבו קיים בעליות קצב מהיר וסדיר, כתוצאה ממעגל חשמלי לא תקין באחת העליות, לרוב הימנית.

טכיקרדיה עלייתית (Atrial Tachycardia): מצב שבו קיים קצב עלייתי מהיר וסדיר, כתוצאה ממוקד או מעגל חשמלי באחת העליות השולח גירויים חשמליים בקצב מהיר.

טכיקרדיה על-חדרית (SVT): קיים מסלול נוסף אשר משמש כמעקף להולכה התקינה דרך ה- .AV node המסלול הנוסף עשוי להימצא בתוך ה- AV node (AVNRT) או בתוך מחוצה לה (AVRT). המעקף הנוסף עלול לגרום לקצב לב מהיר, כתוצאה ממעבר גירוי חשמלי בצורה מעגלית. במצב זה, בלוטת הסינוס אינה שולטת בקצב הלב ואילו ה- AV node מהווה חלק מהפרעת הקצב ואינה מסוגלת לסנן את הגירויים החשמליים.

טכיקרדיות חדריות

טכיקרדיה חדרית (Ventricular Tachycardia): מצב שבו קיים קצב חדרי מהיר, שיכול להיות סדיר או לא סדיר. הסיבה לכך היא מוקד או מעגל חשמלי באחד מהחדרים השולח גירויים חשמליים בקצב מהיר, או מעגל חשמלי היוצר מצב דמוי "קצר" שבו הלב מתחיל לפעום במהירות מוגזמת. ככל שקצב התכווצות החדרים מהיר יותר, יורדת היעילות של פעולת הלב עד לכדי הרגשת סחרחורת, התעלפות, איבוד הכרה ואפילו דום לב.

פרפור חדרים (Ventricular Fibrillation): מצב שבו קיים קצב חדרי מהיר מאוד ולא סדיר, כתוצאה ממספר רב של מוקדים בחדרים, השולחים גירויים חשמליים מהירים. במצב זה התכווצות החדרים אינה יעילה. איבוד הכרה במצב של פרפור חדרים הוא מהיר מאוד, וללא טיפול מסתיים במוות.

לקביעת פגישה

או להשארת פרטים

מרכז רפואי תל אביב
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

מרכז רפואי פתח תקווה
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

מרכז רפואי רעננה
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

מרכז רפואי בסר 4
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

מרכז רפואי רמת השרון
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

השכרת מרפאות
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​